Faculty

S.No Name Qualification Designation
1 J.GETSIE ARUL VASANTHI M.Sc.,(Bot)M.A.,(Soc), M.Ed,M.Phil HEADMISTRESS
2 A.BALASARASU M.Sc, B.Ed P.G.ASST (MATHS)
3 P.SIVAGAMI M.Sc,B.Ed,M.Phil P.G.ASST(PHYSICS)
4 A.MYTHILI M.A,M.Ed,M.Phil P.G.ASST(ECONOMICS)
5 G.RAMANABAI M.Sc,B.Ed P.G.ASST(HOMESCIENCE)
6 P.E.VIJAYALAKSHMI M.Sc,B.Ed,M.Phil P.G.ASST (CHEMISTRY)
7 T.T.PREMILA ANNAMMA M.A.B.Ed P.G.ASST (ENGLISH)
8 R.SUMATHI M.Sc,B.Ed P.G.ASST (ZOOLOGY)
9 A.NIRMALA M.Sc,B.Ed P.G.ASST (GEOGRAPHY)
10 R.PREMA M.A,M.Ed P.G.ASST (TAMIL)
11 G.EZHILARASI B.Sc.,B.M.S.,M.PEd PHYSICAL DIRECTRESS
12 P.BHUVANESWARI M.Sc.B.Ed,M.Phil P.G.ASST (BOTANY)
13 K.M.KAVITHA RANI M.A,B.Ed,M.Phil P.G.ASST(HISTORY)
14 I.VIMALA LOURDU MARY M.Com,B.Ed,M.Phil VOC.INSTR (COMMERCE)
15 K.K.GUNA M.Com,B.Ed,M.Phil VOC.INSTR(COMMERCE)
16 K.G.SANTHI M.Sc,B.Ed. VOC.INSTR (COMPUTER SCIENCE)
17 A.SHAYAN SULTHANA M.Sc,B.Ed VOC.INSTR (FOOD MANAGEMENT)
18 A.PRABHA NIRMALA MANI Dip.in CDDM ,TTC VOC.INSTR(TEXTILES &DRESS DESIGNING)
19 D.SHANTHI SSLC,TTC VOC.INSTR(TEXTILES &DRESS DESIGNING)
20 K.S.PADMAJA B.Sc,B.Ed B.T.ASST (MATHS)
21 B.NALINI BUVANESWARI B.Sc,B.Ed B.T.ASST (PHYSICS)
22 K.MANGAYARKARASI M.A,B.Ed B.T.ASST (TAMIL)
23 J.MAHADEVI B.A,B.Ed TAMIL PANDIT
24 P.KABILA B.Sc,B.Ed B.T.ASST (CHEMISTRY)
25 M.KALA B.Sc,M.Ed B.T.ASST(MATHS)
26 S.SOUNDARI B.Sc,B.Ed B.T.ASST (MATHS)
27 M.G.MAHALAKSHMI B.A,B.Ed TAMIL PANDIT
28 V.GOMATHY M.Sc,B.Ed B.T.ASST (ZOOLOGY)
29 M.THENMOZHI B.Sc,B.Ed B.T.ASST(CHEMISTRY)
30 K.JEYALAKSHMI B.A,B.Ed B.T.ASST(HISTORY)
31 S.KALAIVANI B.Litt,DTED TAMIL PANDIT
32 H.JAYANTHI B.Sc,B.Ed B.T.ASST(GEOGRAPHY)
33 G.PREMA B.A.,M.Ed B.T.ASST (ENGLISH)
34 G.P.PRABALAMBBAL B.A,DTED MUS.MISTRESS
35 A.GAYATHRI DEVI B.A.,B.Ed Sec.Gr.Asst. (HISTORY)
36 P.N.KOMALAVALLI B.Sc,B.Ed Sec.Gr.Asst.(ZOOLOGY)
37 A.G.RENUGA HSC,DTED Sec.Gr.Asst.
38 J.SUJATHA M.A,DTED Sec.Gr.Asst.(HISTORY)
39 S.MAGDALENE B.Com,B.Ped P.E.T
40 M.CHANDIRANI SSLC,TTC Sewing Mistress
41 S.PARIMALAM Hsc,DTED Sec.Gr.Asst.
42 M.L.SHIRLLY CAROLEN Hsc,DTED Sec.Gr.Asst.
 
P.T.A. TEACHING STAFF
S.No Name Qualification Designation
1 M.SASIKALA M.A,B.Ed P.G.ASST(TAMIL)
2 J.A.ANNIE MARGRET RUFFINA B.Sc,B.Ed B.T.ASST(SCIENCE)
3 ELSAMMA BOSE B.Sc,B.Ed B.T.ASST(CHEMISTRY)
4 J.JAYAMALINI M.A,B.Ed B.T.ASST(HISTORY)
5 P.SUMITHRA M.Sc,B.Ed P.G.ASST(MATHS)
6 S.USHANANDHINI M.A,B.Ed B.T.ASST(HISTORY)
7 S.LAKSHMIPRIYA M.Sc,B.Ed B.T.ASST(MATHS)
8 A.SHIRIN ZIPPORA M.Sc,B.Ed B.T.ASST (MATHS)
9 V.SARADHA B.Sc,B.Ed B.T.ASST
10 K.VIJAYALAKSHMI M.Com P.G.ASST
 
OFFICE STAFF
S.No Name Designation      
1 S.DEVI, Jun.Asst      
2 S.ALAMELU,Lab. Attendar      
3 T.SUBRAMANI, Watchman      
 
P.T.A. OFFICE STAFF
S.No Name Designation      
1 S.PERUMAL, Clerk      
2 P.USHA,Comp. Operator      
3 T.D.CHAKRAVARTHY, Off.Asst      
4 S.SURESH, Watchman      
5 S.LAKSHMI, Scavenger      
6 M.MALLIKA, Gardener      
7 A.MEENAKSHI, Scavenger      
8 S.THARANI, Waterman      
9 T.SUNDAR, Sanitory Worker